Postoje mnogi brendovi polimerne gline, a ovi su najpoznatiji i najpopularniji među stvaraocima:
Fimo, Premo, Studio by Sculpey, Cernit, Kato, Pardo Professional. Ja ću pisati najviše o onim brendovima koje sam lično koristila. Pa da krenem...
FIMO
Fimo masa je vrsta polimerne gline koja se stvrdnjava pečenjem u pečnici na 130C od 25 do 30 minuta. Možete koristii i manju temperaturu od one preporučene na pakovanjima n.p.r od 100C do 120C oko 30 minuta. Jednostavna je za upotrebu, super je podatna za oblikovanje, ne lijepi se i ne suši na zraku. Boje se međusobno mogu miješati i tako dobijete mnogo nijansi. Masa je nakon pečenja otporna na vodu. Fimo masa je idealna za izradu minijatura, nakita, figurica, za ukrašavanje vaza, čaša i pribora za jelo, kreiranje naslovnih strana blokova, notesa i sl. Masu mogu upotrebljavati djeca, amateri i profesionalci.
Fimo masa dolazi u tri varijante, a to su Fimo Soft, Fimo Classic i Fimo Effect
Paketići Fimo Soft mase od 56. grama
FIMO SOFT
Fimo Soft je masa koju prije uptrebe ne treba puno kondicionirati (omekšati). Ova masa je idealna za početnike i djecu, mada je danas koristi večina profesionalaca koji su najzadovoljniji ovom vrstom mase baš kao i ja. Fimo Soft masa dolazi u 24 nijanse i 24 efektne (Fimo Effect) - Efektne mase obično u sebi sadrže šljokice, sedefasti prah, a imaju i transparentne i sa imitacijama određene vrste kamena. (Ove efektne su malo lošije u odnosu na Premo efektnu p.glinu).
FIMO CLASSIC
Ovu masu je potrebno dobro kondicionirati prije modeliranja. dosta je tvrđa i teža za omekšati. Fimo Classic masa je idealna za Millefiori tehniku. Zadržava oblik nakon dugog rada. Dolazi u 24 nijanse i može se miješati sa Fimo Softom.
FIMO EFFECT
Ova vrsta polimerne gline kako i sam naziv kaže 'Effect' - u sebi sadrži efekte šljokica, sjaja, a postoje i transparentne. Idealne su za praznične motive, a svakako se koriste i u mnogim drugim tehnikama polimerne gline.
Do prije nekoliko mjeseci na ovim paketićima Fimo mase nismo mogli vidjeti ovaj natpis
" With natural based substances " - ( Na bazi prirodnih materijala )
Mene je to malo zbunilo pa sam pomislila da je u pitanju novi proizvod, da je došlo do promjene formule i da to nije više onaj isti Fimo na koji sam navikla. Kako me je to kopkalo našla sam na blogu jedne umjetnice tekst gdje je ona objasnila zbog čega je došlo do promjene. Umjetnica je poslala mail proizvođaču. Oni su odgovorili da je od jula 2011. godine ovaj natpis dodat zato što su sirove materije od kojih se pravi " Fimo " na bazi prirodnih ulja i masti. Dakle, sve je ostalo isto.
Da ne bi bilo zabune evo fotografija sa i bez natpisa
Sada neke historijske činjenice o Fimu
Fimo je prva proizvela gospođa Fifi Rehbinder (Njemica) krajem 30tih godina prošlog stoljeća, kako bi mogla izrađivati glave svojih lutaka. Svoju je formulu 1964. godine prodala Njemačkoj firmi Eberhard Faber koja tada počinje proizvoditi Fimo koja je i danas najpoznatija vrsta polimerne gline. Danas je proizvođać Fima Njemačka firma Staedtler. Više o ovome možete naći na njihovoj oficijelnoj stranici.
Ovdje vam predstavljam kako je pakovanje Fimo mase izgledalo kod proizvođaća Eberhard Faber i kako izgleda danas kod proizvođaća Staedtler.
Fimo masu za modeliranje možete naći i u setovima u kojima obično bude po 25. grama svake boje,
kao i veće pakovanje od 350. grama u bijeloj, crnoj, crvenoj i žutoj boji.
Informacije koje sam podijelila sa vama su istražene na ovim sajtovima:
Polymer clay web, Wikipedia.
Fotografije su moje.